Dron w pobliżu lotniska — co musisz wiedzieć?

Drony z dnia na dzień stają się coraz bardziej powszechne, a co za tym idzie, trzeba zwracać coraz to większą uwagę na utrzymywanie odpowiednich regulacji dotyczących ich użytkowania. Jednym z miejsc, gdzie bez wątpienia drony mogą wyrządzić ogromne niebezpieczeństwo, są tereny lotnisk. To właśnie dlatego te miejsca są jednymi z najbardziej monitorowych miejsc na wypadek pojawienia się potencjalnych niebezpiecznych dronów, w przestrzeni powietrznej. To również z tego powodu, przed zakupem drona bardzo ważne jest zapoznanie się z zasadami, które panują oraz ich przestrzeganie. Jakie zasady obejmują dopuszczanie dronów do ruchu w terenie lotnisk? Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się wnieść swoim dronem w powietrze? Zapraszamy do dalszej części artykułu i być może zaoszczędź sobie kłopotów.

Czy loty dronem nad lotniskiem są dozwolone?

Na to pytanie zdecydowanie odpowiedź brzmi — nie, wykonywanie lotów na terenach lotnisk, obiektów wojskowych, parków narodowych oraz innych obszarów wyspecyfikowanych regulacjami w zakresie bezpieczeństwa — jest absolutnie zabronione i karane. Dla początkujących operatorów dronów przydatną może okazać się aplikacja DroneRadar, która pokazuje nam na mapie, jakie obszary są objęte restrykcjami. Aktualne również najnowsze modele dronów bardzo często posiadają wewnętrzne zabezpieczenie, które analizuje sygnał GPS i decyduje o tym, czy możemy znajdować się w określonym obszarze. Bardzo ogólnikowo przyjmuje się, że latanie dronem dozwolone jest na przestrzeni otwartej jednak i to również jest zależne od masy drona oraz wysokości, na jakiej się znajduje. Tak naprawdę, musimy być tutaj bardzo ostrożni. Dokładne zasady mogą różnić się od siebie w zależności od kraju czy chociażby daty uregulowania przepisów — a te możecie nam wierzyć lub nie, ale bardzo często się zmieniają. Aby móc bezpiecznie posługiwać się dronem, warto pomyśleć nad odbyciem specjalistycznego szkolenia, które przygotuje nowych pilotów do odpowiedzialnego poruszania się dronem w przestrzeni powietrznej. Takie szkolenia znajdziecie Państwo na stronie internetowej firmy SNH Drones.

Co mówią przepisy o lataniu dronem w pobliżu lotnisk?

Kampania edukacyjna Urzędu Lotnictwa Cywilnego, której głównym założeniem jest popularyzowanie wiedzy na temat odpowiedzialnego korzystania z dronów, zaleca przestrzegać następującej zasady — drony o masie poniżej 600g mogą latać w odległości nie bliższej niż 1km od granicy lotniska oraz do wysokości maksymalnie 30m. Drony o masie powyżej 600g mogą latać w odległości 6km od granicy lotniska i do wysokości nie większej niż 100m.

Jeżeli planowane jest odbycie lotu z odstępstwem od tych zasad, niezbędne jest uzyskanie zgody PAŻP. Odbywa się to poprzez zgłoszenie chęci przelotu, podania powodu oraz uzgodnieniu terminu, który nie będzie kolidować z lotami innych maszyn, które mogłyby się znajdować w tym czasie w powietrzu.

Kara za lot dronem na terenie lotniska

Polskie prawo bardzo poważnie i restrykcyjnie podchodzi do incydentów, w których dochodzi do naruszenia zasad bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej. Za taki czyn może grozić nawet do 8 lat więzienia. Oczywiście, każdy przypadek rozpatrywanie jest indywidualnie, jednak wydaje nam się, że nie warto sprawdzać na swojej skórze, jak zostaniemy potraktowani przy ewentualnej wpadce, a nie ukrywajmy, że tereny lotnisk są chronione bardzo dobrze. Jeżeli masz jakieś wątpliwości czy Twój lot naruszy przepisy, czy też nie, warto skontaktować się z SNH Drones i zasięgnąć informacji u fachowego źródła.