Aby móc pilotować bezzałogowy statek powietrzny trzeba przejść specjalistyczne szkolenie. Z wyjątkiem dronów, które są zabawkami lub ważą do 250 gram – do nich nie są potrzebne żadne uprawnienia. W przypadku dronów o większej masie i większym zasięgu lotu, wliczając w to również loty BVLOS (poza zasięgiem wzroku operatora), wymagane są odpowiednie uprawnienia. Jak wyglądają? Od czego zacząć? Przede wszystkim sprawdź wagę swojego drona, na tej podstawie dobierzesz odpowiedni pakiet szkoleń, które dostępne są również na SNH Drones.
Na początek należy przejść szkolenie w kategorii otwartej. Dostępne są na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) link tutaj. Kategoria otwarta dzieli się na trzy kategorię: A1, A2 oraz A3. Aby przystąpić do bardziej zaawansowanych szkoleń (kategoria szczególna), wymagane jest uzyskanie certyfikatu w kategorii otwartej. Kursy są całkowicie darmowe, a weryfikacja wiedzy odbywa się online.
Kategoria otwarta jest przeznaczona dla lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi o niskim stopniu ryzyka, czyli takich które nie wymagają uprzedniej zgody Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Loty w kategorii otwartej, to loty wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota (VLOS) i na odległość nie większą niż 120 metrów od najbliższego punktu powierzchni ziemi, dronami o masie do 25kg.
Kategoria A1: uprawnienia do lotów nad osobami postronnymi, z wyjątkiem lotu nad większymi zgromadzeniami ludzi.
Kategoria A2: zakaz lotu nad osobami postronnymi i zgromadzeniami. Minimalna odległość od najbliższej osoby to 30 metrów lub 5 metrów, jeżeli dron posiada ograniczenie prędkości
Kategoria A3: nie wolno latać nad osobami postronnymi i zgromadzeniami. Ponad to lot może odbywać się 150 metrów poziomie od najbliższego terenu zabudowanego.
W przypadku, gdy nasz dron wyposażony jest również w kamerę – ma możliwość zbierania informacji – również wymagana jest jego rejestracja, niezależnie od jego wagi. Rejestracja, jak i przystąpienie do poszczególnych modułów kategorii otwartej (A1, A2, A3), odbywa się online, poprzez stronę Urzędu Lotnictwa Cywilnego(ULC) link tutaj.
Kiedy uzyskamy już uprawnienia w kategorii otwartej, możemy przystąpić do kategorii szczególnej NSTS od 01 do 07, VLOS (w zasięgu wzroku) lub BVLOS (poza zasięgiem wzroku). Warianty szkoleń w kategorii szczególnej dostępne są w ofercie SNH Drones.
Jak wygląda szkolenie w kategorii szczególnej?
Każde szkolenie nieco różni się w zależności od wybrania wariantu NSTS. Dla przykładu szkolenie NSTS 01 składa się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Dotyczy ono dronów o masie do 4kg. Kategorię NSTS dobieramy więc także według masy statku, jakim chcemy latać. NSTS 01 jest wariantem, który po ukończeniu daje uprawnienia do pilotowania bezzałogowych statków powietrznych w zasięgu wzroku, o wadze do 4kg.
Zaczynamy od szkolenia teoretycznego, które zazwyczaj również odbywa się online, w formie kursów lub spotkania online z instruktorem. SNH Drones oferuje w tej kategorii 2 dni szkolenia online na żywo z instruktorem oraz 12 miesięczny dostęp do platformy e-learningowej.
Szkolenie praktyczne odbywa się w terenie z instruktorem. Miejsce spotkania zwykle umawiane jest indywidualnie. SNH Drones ma w swoim pakiecie NSTS 01 4 godziny szkolenia praktycznego z instruktorem. Całość kursu zakończona jest egzaminem teoretycznym i praktycznym. Po uzyskaniu pozytywnej oceny możesz już wykonywać operację bezzałogowym statkiem powietrznym o średnim stopniu ryzyka. Również informację na twoim profilu pilota w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (ULC) zostaną zaktualizowane – zostanie na zielono podświetlona rubryka z uprawnieniami NSTS 01.