Kim jest korektor?

Osoba wykonująca pracę, jaką jest korektor tekstu przede wszystkim musi być pasjonatem czytania. Wszystkiego. Bo czasami trafia na poezję, czasem na powieści o różnej tematyce, ale wśród zleceń zdarza się też poprawianie artykułów na strony i blogi, korekta prac doktorskich, magisterskich i licencjackich. Wachlarz zadań jest bardzo szeroki.

 

I. Zakres działania

Funkcja korektora jest często mylona z redakcją. Czasami jedna osoba wykonuje obydwa zadania i jest to częsta praktyka w przypadku krótszych tekstów. Jeśli chodzi o podstawowe usługi korektorskie, gdy praca jest podzielona na dwie osoby, to są to:

1. Sprawdzenie czy wszystkie poprawki wskazane przez redaktora zostały naniesione do tekstu.

2. Dostosowanie tekstu do wymogów redakcyjnych: chodzi o normy językowe, poligraficzne i wizualne.

3. Porównywanie: korektor jest pewnego rodzaju łącznikiem między redakcją, autorem, adiustatorem, sprawdza czy ostateczna wersja, idąca do druku jest zgodna ze wszystkimi nanoszonymi w trakcie poprawkami.

W przypadku codziennych zleceń, niezwiązani z wydawnictwami korektorzy sprawdzają teksty autorów pod kątem błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i językowych. Tekst po korekcie powinien być poprawny pod tym kątem, ale dopiero redakcja wnosi coś dodatkowego – poprawia układ, szyk zdania na bardziej przyjazny dla czytelnika i wnosi inne poprawki z wyższego poziomu podejścia do tekstu.


Korekta i redakcja tekstu dla firm: https://www.lubimyprzecinki.pl/oferta-dla-firm/


II. Podstawowe narzędzia pracy

Zasadniczo korektor tekstu ma mniej pracy niż redaktor, nie znaczy to jednak, że wypełnia swoje zadania bez większego zaangażowania. Podstawowym narzędziem pracy są słowniki i poradniki językowe. Dbałość o poprawność językową i podążanie za wskazaniami językoznawców jest bardzo istotne. Język ewoluuje, a co za tym idzie należy nieustannie aktualizować stan swojej wiedzy. Profesjonalna redakcja i korekta tekstu nie jest zadaniem dla każdego, wymaga duże dokładności i spostrzegawczości. To idealne zajęcie dla absolwentów filologii, nie tylko polskiej, ale mogą to być też inne języki obce. Ważne jest duże wyczucie językowe, a pomaga w tym ilość przeczytanych książek na koncie.


Profesjonalna korekta tekstu: https://www.lubimyprzecinki.pl/korekta/