Garść praktycznych wskazówek jak kupować materace

Zakup materaca nie jest łatwym zadaniem, szczególnie kiedy zależy nam na wysokiej jakości snu. Na rynku jest nie tylko sporo producentów, ale również modeli pasujących do różnych zastosowań. Tym samym konsument, odwiedzając dany sklep, nie ma łatwego zadania. Co więcej, zakup materaca jest inwestycja na dłuższy przedział czasowy (trzeba go wymieniać co 7 lat) i tym samym warto starannie się przygotować, dlatego też należy odpowiednio przemyśleć zakup. Łatwo jest więc się w tym wszystkim pogubić i tym samym niniejszy tekst ma na celu przybliżenie czytelnikom tego zagadnienia.

Materace twarde czy miękkie?

Jednym z najczęściej poruszanych dylematów w kontekście zakupu materaca jest jego twardość. Dotyczy to w zresztą każdego rodzaju materaca. Tym samym bez względu na to, czy zdecydowaliśmy się na wariant z pianki, lateksowy czy też sprężynowy to i tak czeka nas konieczność wskazania jego twardości. Jest ich kilka i dobiera się je pod kątem wagi. Zatem osoby ważące więcej powinny stosować twardsze odmiany, aby się on nam z czasem nie zapadał. Na dodatek przy nieodpowiednio dobranym materacu, trzeba się liczyć z tym, że narażamy swój kręgosłup na pozostanie przez dłuższy czas w nieprawidłowej pozycji. Do tego możemy czuć też drętwienie kończyn z racji zmniejszone przepływu krwi. Z kolei za miękkie materace są o wiele bardziej niebezpieczne pod tym kątem. Można bowiem doprowadzić w ten sposób do zaciskania się przestrzeni między dyskami.

Należy zatem zadbać, aby materace gwarantowały nam podparcie ciała na całej długości. Mając zamiar wybrać optymalny materac, musimy sprawdzić jego specyfikację techniczną. Zazwyczaj producent skalę twardości oznacza od H1 do H4. My z kolei powinniśmy tak dobrać ten produkt, aby korelował on z naszą wagą.

Garść rzeczowych wskazówek zakupowych

Zadaniem konsumenta, który odwiedza sklep, jest przeprowadzenie analizy różnych wyrobów. Jednocześnie powinniśmy mieć świadomość faktu, że niska cena nie równa się zawsze kiepskiej jakości produkt. Raczej powinniśmy się skupić na tym, z jakich materiałów wykonano dany materac. Do najpopularniejszych komponentów należą lateks czy sprężyny i pianka PUR. Jeśli materiały użyte do wytworzenia materaców są kiepskie, to oczywistym faktem jest spadek komfortu snu. W sklepie warto nie tylko pytać o certyfikaty produktu, ale też w miarę możliwości przetestować go. Najlepiej, jeśli się na nim położymy, a nie siadajmy. Leżąc, zwróćmy uwagę na jego zdolność do dopasowywania się do kształtu ciała. Dobrym symptomem jest sytuacja, kiedy powierzchnia materaca na całej długości jest równa i umożliwia zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa.

Kilka słów na koniec

Nie wszyscy mający zamiar nabyć nowy materac są ekspertami w tej materii. Stąd też warto takie osoby korzystały ze wsparcia specjalistów zajmujących się sprzedażą tego asortymentu. Tym samym będziemy mogli podeprzeć się ich wiedzą i wybrać produkt, który będzie nam dobrze służył i nie stanowił problemów dla naszych pleców. Do tego sami również możemy pozyskiwać wiedzę na ten temat. Na pewno warto, bo nagrodą będzie zdrowy i przyjemny sen.