Kwestie bezpieczeństwa cyfrowego nigdy nie były tak istotne, jak są obecnie. Codziennie dochodzi do licznych ataków hackerskich, przejęć kont social media czy włamań na skrzynki mailowe. Również same social media są kontrowersyjne, ze względu na dane jakie zbierają od swoich użytkowników, przechowując je bez żadnego terminu usunięcia. Jak zatem funkcjonować w cyfrowym świecie, pozostając bezpiecznym i nie oddając swoich danych wielkim korporacjom? Jest to pytanie, które obecnie nurtuje coraz większą grupę internautów.
Podstawy bezpieczeństwa w internecie
Podstawowe pytanie jakie należy sobie zadać na początku brzmi – czy wiem, jakie jest moje ip? Jeśli nie, możesz to łatwo sprawdzić za pomocą stron internetowych, takich jak przykładowo serwis whois. Znając swoje ip będziesz mieć pewność, które wizyty na Twojej poczcie internetowej należą do Ciebie, a które wykonał ktoś inny. Pamiętaj, aby poznać moje ip dla wszystkich urządzeń, jakimi dysponujesz, inne bowiem będzie ip w przypadku komputera, a inne w przypadku urządzenia mobilnego.
Nigdy nie udostępniaj nikomu swoich haseł. Odradza się także zapisywanie ich w pamięci przeglądarki, bowiem są wtedy bardzo łatwe do przechwycenia. Lepszym rozwiązaniem są programu typu manager haseł, takie jak najbardziej znany program LastPass. Tego typu programy uczynią Twoje hasła bezpiecznymi i trudnymi do przechwycenia.
Udostępnianie informacji – biznes
Duże firmy informatyczne, takie jak Facebook czy Google dysponują naszymi danymi dla swojej korzyści finansowej. Jeśli nie chcesz, aby wielki koncern zarabiał na Twoich danych, wówczas możesz zacząć korzystać z alternatyw lub nakładek. Przykładowo zamiast korzystać z Messengera, możesz zacząć używać takich aplikacji jak Signal czy Telegram, które nie przetwarzają danych użytkownika. Istnieją również szyfrowane poczty internetowe, które są o wiele bardziej bezpieczne niż popularny Gmail.
Kwestia bezpieczeństwa w sieci to sprawa, o którą warto zadbać i dowiedzieć się o niej więcej. W końcu nie chcesz stracić dostępu do swoich kont.