Szkolenia sep – krótka charakterystyka i ich zastosowanie

Bez względu na branżę zawodową nie można sobie pozwolić na zastój. Nie rozwijając się i nie poznając nowinek z naszego sektora, bardzo łatwo możemy zostać zastąpieni przez nowy narybek, który jest na bieżąco. Nie chcąc do tego dopuścić koniecznie, powinniśmy więc postawić na dokształcenie. Próżno szukać lepszego rozwiązania w tym kierunku niż kursy zawodowe. W tym tekście przymrzyjmy się im w kontekście elektroenergetyki.

Dodatkowe kwalifikacje

Formalnie rzecz ujmując kursy sep, bo to im poświęcimy ten artykuł, zaliczają się do szkoleń o charakterze nadprogramowym. Nie jest to więc obowiązkowe zadanie, lecz z pewnością mając ów certyfikat, na pewno źle na tym nie wyjdziemy. Co więcej, aby pozyskać certyfikat SEP, nie potrzebujemy jakiejś specjalistycznej wiedzy, a kluczowe są tu chęci i wewnętrzna motywacja.

W jakim celu warto udać się na szkolenia sep?

Dzięki temu, że dana osoba będzie starać się o uprawnienia SEP, to zyskuje możliwość posiadania kwalifikacji do wykonywania profesjonalnych prace w danym sektorze. Mowa tu, chociażby o sektorze gazowym bądź energetycznym. Zdobywając ów certyfikat mamy również gwarancje, że będzie on honorowany również przez kraje UE.

Z jakich powodów uprawnienia sep, są wymagane?

Wielu pracodawców oczekuje od potencjalnego pracownika tego rodzaju uprawnień na niektórych stanowiskach. Szczególnie chodzi tutaj o stanowiska, gdzie ma miejsce obsługa urządzeń działających pod napięciami wyższymi niż 1kV. Jest to bowiem konieczność w ramach przepisów prawnych i związanych z BHP.

Podział szkoleń SEP
Mając zamiar podnieść swoje kwalifikacje w ramach szkolenia sep
warto wiedzieć, że dzielą się one na trzy kategorie:
– elektryczne,
– energetyczne,
-gazowe.

Zdecydowanie największym zainteresowaniem wśród nich mają uprawnienia elektryczne.

Kurs SEP

Sam szkolenie z zakresu SEP możliwe jest do odbycia jednego dnia. Jest ono przeprowadzane w formie teoretycznych wykładów, a potem ma miejsce test ustny. Niniejszy test ma charakter egzaminu państwowego, a uprawnienia przyznawane są po uzyskaniu pozytywnego rezultatu na egzaminie. Przy okazji trzeba mieć na uwadze fakt, e niniejsze uprawnienia nie są nam przyznawane dożywotnio. Okres ważności uprawnień wynosi 5 lat i po tym czasie trzeba ponownie przystąpić do egzaminu SEP.

Czy zdanie egzaminu SEP jest trudne?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Wynika to z faktu, że sporo zależy tak naprawdę, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy tutaj od jakości samego szkolenia SEP, w którym uczestniczymy. Do tego osoba biorąca udział w szkoleniu powinna również wykazać się odpowiednim zaangażowaniem i profesjonalizmem. Oczywiście dla zwiększenia swoich szans na uzyskanie uprawnień nie możemy pozwolić sobie na przypadkową firmę szkoleniową. Stąd też sprawdźmy ją pod kątem meteorytyki kadry szkoleniowej i samego programu kursu. Do tego ważne są również opinie osób, które były już uczestnikami szkoleń. Dopiero na podstawie tych danych możemy dokonać wyboru, który pozwoli nam osiągnąć zamierzony cel.