Dlaczego 1 listopada jest dla nas tak ważnym dniem?

Każdego roku w listopadzie tysiące Polaków wybierają się na groby swoich bliskich, którzy już odeszli. Jest o bardzo szczególny czas, kiedy w Polsce celebrowane jest święto zmarłych. To bardzo szczególny czas, w którym wspominamy swoich bliskich, mamy czas na chwilę zadumy i zapalamy znicze na grobach członków rodziny czy przyjaciół.

W tym szczególnym czasie niemal każdy cmentarz w naszym kraju jest oblegany. W ciągu całego dnia setki ludzi przychodzą na groby najbliższych, aby zapalić znicz i pomodlić się w intencji osoby, która odeszła. Uważamy to święto za jedno z najważniejszych, bowiem pozwala nam wyciszyć się, zapomnieć o rzeczach które nie są tak ważne jak rodzina i bliscy, a także kiedy możemy docenić to, że tych najbliższych mamy. Odwiedzając cmentarz i wspominając swoich bliskich mamy okazję do tego, aby wspominać osoby, które już nie żyją. Bo każda z nich pozostawiła po sobie pewien ślad, wniosła coś do życia pozostałych członków rodziny czy przyjaciół i w pewien sposób zmieniła ich życie i postrzeganie go. Zaś święto zmarłych jest idealną okazją do tego, aby porozmawiać o tym, zastanowić się, co dobrego przyniosła nam ta relacja, a jakie wnioski wyciągnęliśmy z niej. Czasem nawet te negatywne doświadczenia z życia takiej osoby mogły wiele wnieść do naszego życia i całkowicie odmienić nas.

Zapalając znicze na grobie zmarłego okazujemy tej osobie szacunek i pamięć. Możemy oświadczyć w ten sposób przed sobą i innymi, że ta osoba była dla nas bardzo ważna i że miała na nas i nasze życie znaczący wpływ. Nie zapominajmy o tym nigdy i starajmy się regularnie odwiedzać swoich bliskich na ich grobach. Także w dni powszednie, nie tylko w Święto Zmarłych.