Legenda o orle białym

Polska, jak większość krajów, dysponuje trzema głównymi symbolami narodowymi. Są to: flaga Polski, godło Polskie oraz nasz hymn narodowy, jakim jest Mazurek Dąbrowskiego. Godło w samo w sobie każdy zna, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, skąd ono pochodzi. Z powstaniem godła łączy się pewna legenda o Lechu, Czechu i Rusie, którą kojarzy część Polaków. Jak brzmi owa legenda i jakie znaczenie ma w niej biały orzeł?

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie – wyprawa do początku

Legenda owa głosi, że założyciel państwa Polskiego, czyli Lech, w trakcie podróży napotkał orła. Miało to miejsce w okolicach miasta Poznań. Na tle czerwonego nieba (barwiącego się tak z powodu zachodu słońca), Lech ujrzał wielkiego, białego orła. Orzeł znajdował się w gnieździe wraz z trzema pisklętami. Gdy Lech podszedł do niego, aby mu się przyjrzeć, orzeł wzbił się w powietrze rozpościerając skrzydła. Lech popadł w zachwyt na ten majestatyczny widok i postanowił osiąść w tej krainie. Na pamiątkę tego wydarzenia umieścił orła w swym herbie rodowym, natomiast miasto, które założył, nazwał Gniezdnem. Oczywiście ów Gniezdno to dzisiejsze Gniezno, którego nazwa pochodzi od słowa gniazdo. Legenda ta została spisana w znanej kronice wielkopolskiej, powstałej w 1273 roku. Wzmianki na jej temat znajdziemy także w Kronice Dalimila, która została spisana po czesku w 1319 roku.

Znaczenie symboliki godła

Początkowo orzeł na godle nie miał korony, została ona dodana po czasie. Jednak już od początku mamy do czynienia z czerwonym tłem oraz zwróceniem się orła w prawą stronę. Mniej legendarna wersja historii przyjmuje założenie, że Polanie przyjęli symbol orła jako zwierzę mocy z kultów greckich. Orzeł we wierzeniach Rzymian oznaczał towarzysza Jowisza, który nosił jego pioruny. Jest to możliwa wersja zdarzeń, ponieważ symbol orła został przejęty przez wiele europejskich państw po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Rzymskie monety z symbolem orła docierały do Polski szlakiem bursztynowym, który był głównym szlakiem handlowym w tamtych czasach.